Organizator:

Mistrzostwa Świata w Herning 2022 z udziałem Polaków

Podziel się

W Mistrzostwach Świata Polskę reprezentowali: Jarosław Skrzyczyński, Maksymilian Wechta, Aleksandra Szulc, Anna Mierzwińska, Żaneta Skowrońska-Kozubik, Katarzyna Milczarek, Monika Bartyś, Magdalena Cycak, Maciej Bigaj i Dominik Ast.

Zakończyły się jeździeckie Mistrzostwa Świata. Zawody rozegrały się 6-14 sierpnia br. w Herning, w Danii. Polscy zawodnicy wystartowali w trzech dyscyplinach: w skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu oraz paraujeżdżeniu.

Przez dziewięć dni rozgrywek reprezentację Polski tworzyli: Jarosław Skrzyczyński, Maksymilian Wechta, Aleksandra Szulc, Anna Mierzwińska, Żaneta Skowrońska-Kozubik, Katarzyna Milczarek, Monika Bartyś, Magdalena Cycak, Maciej Bigaj i Dominik Ast.

Szwedzi z podwójnym złotem

W najbardziej popularnej konkurencji, czyli skokach przez przeszkody podwójne złoto zdobyli Szwedzi. Drużyna w składzie: Henrik von Eckermann na King Edward, Malin Baryard-Johnsson na H&B Indiana, Jens Fredricson na Markan Cosmopolit i Peder Fredricson na H&B All In wygrała drużynowe Mistrzostwa Świata z sumą zaledwie 7,69 pkt. Karnego. Drugą drużyną była Holandia (19,31 pkt.), a trzecią Wielka Brytania (22,66 pkt.).

Finałowy konkurs, w którym wystartowały najlepsze 24 pary wyłonił zwycięzcę. Został nim aktualny numer 1 światowego rankingu i zdobywca drużynowego, złotego medalu – Henrik von Eckermann na 12-letnim wałachu King Edward. Para ta jako jedyna nie miała ani jednej zrzutki przez całe mistrzostwa. Warto dodać, że koń ten bardzo dobrze znany jest poznańskiej publiczności, bowiem w 2019 r. pod partnerką Eckermanna – Janiką Sprunger, wygrał CSI4*-w Grand Prix CAVALIADY w Poznaniu. Srebrny medal Mistrzostw Świata zdobył Jerome Guery z Belgii na 16-letnim ogierze Quel Homme de Hus, wyhodowanym w Polsce przez Państwa Kosickich. Brązowy medal należał do Maikela van der Vleurena i 12-letniego wałacha Beauville Z.

Polskę reprezentowało dwóch zawodników: Jarosław Skrzyczyński oraz Maksymilian Wechta. Jarosław Skrzyczyński na Jerico zajął 87 miejsce (27.18 pkt. karnych), a Maksymilian Wechta na Chepettano 99 miejsce (REZ).

Złote medale dla Danii i Wielkiej Brytanii w ujeżdżeniu

Ujeżdżenie na Mistrzostwach Świata dzieliło się na trzy rodzaje konkursów: Grand Prix, Grand Prix Special oraz Grand Prix Freestyle. Złoty medal drużynowy w ujeżdżeniu zdobyli reprezentanci gospodarzy. Grand Prix, będące jednocześnie finałem drużynowym wygrała Cathrine Laudrup-Dufour z Danii na 10-letnim wałachu Vamos Amigos z wynikiem 81,864%.

W tym konkursie wystartowały cztery reprezentantki Polski. Najlepsza była Żaneta Skowrońska-Kozubik na Romantic P, która zajęła 67 miejsce z wynikiem 67,547%. Anna Mierzwińska na Dean Martin zajęła 84 miejsce (63,323%), 86 należało do Aleksandry Szulc na Breakdance (62,717%). Z kolei Katarzyna Milczarek na Guapo została wyeliminowana.

Charlotte Fry z Welkiej Brytanii na 11-letnim ogierze Glamourdale zdobyła złoty medal zarówno w Grand Prix Special, jak i Grand Prix Freestyle.

Paraujeżdżenie z sukcesem Moniki Bartyś

W konkurencji paraujeżdżenia Polska wystawiła drużynę w składzie: Monika Bartyś na Caspar, Magdalena Cycak na Sybilla, Maciej Bigaj na Liverpool oraz Dominik Ast na Femme de Matcho. Mistrzostwa Świata zespołowo ukończyliśmy na 16 miejscu. Warto jednak podkreślić, że do ścisłego finału awansowała Monika Bartyś, która z wynikiem 70,100% ukończyła mistrzostwa na 8 miejscu.

Mistrzostwa Świata w woltyżerce były podzielone na 5 kategorii: Female, Male, Squad, Pas-De-Deux oraz rywalizacja drużynowa.

W indywidualnym finale kobiet wygrała Manon Moutinho z Francji na Saitiri - 8,963. W finale mężczyzn najlepszy był Lampert Leclezio z Francji na Estado IFCE - 9,399.

W "Squad Final" najlepsi byli Niemcy - 8,614, którzy zdobyli złoto również w Pas-De-Deux (Chiara Congia oraz Justin van Gerven na Highlight - 8,951).

W rywalizacji drużynowej najlepsza była reprezentacja Francji, brązowy medal przypadł Danii, a Austria zajęła trzecie miejsce.